Close

Vítání jara a vynášení Moreny

Ve středu jsme za doprovodu jarních písní a říkanek vynesly Morenu a rozloučily se tak se zimou. Děti pak v sokolovně vystoupily s jarním pásmem Valášku a následovaly tvořivé dílny s jarní tematikou. Jak nám poslední dny ukázaly, jaro se nám přivedlo přivolat i s malým bonusem navíc – pískem ze Sahary.💨💨

Víte ale co, nebo kdo je to Morena?

Morena je slovanskou bohyní smrti. Zobrazována je jako ošklivá stařena, která uzavírá nejen zimu, ale i koloběh života, jehož součástí je smrt. Kromě smrti a zimy Morena přivolává spánek, odhání i přivolává noční můry a pomáhá všem lidem vyrovnat se s úmrtím blízkého člověka.

Rituál vynášení Moreny spočíval ve vynášení slaměné figuríny za vesnici. Za vesnicí pak byla hozena do vody. Potom, co se Moreny zbavili, všichni spěchali nazpět do vesnice. V minulosti lidé věřili, že ten, kdo zpět do vesnice doběhne poslední, do roka zemře.

Děkujeme všem za účast! Fotky najdete ve fotogalerii na stránkách MŠ.