Close

Doporučení při infekčním onemocnění dítěte

Dítě s respiračním, střevním či jiným infektem

  • dítě zůstává doma 10 dní, pokud je 3 dny bez příznaků může zpět do kolektivu, omluvenku píše rodič
  • kdy jít k lékaři? – po telefonické domluvě
  • kdy volat lékaři? – pokud se Vám stav dítěte nelíbí–volat ihned, pokud se stav dítěte po třech až čtyřech dnech nelepší, pokud potřebujete radu, vypsat OČR, pokud člen domácnosti pracuje ve zdravotnictví, sociálních službách, nebo patří do rizikové skupiny

Respirační infekce

  • běžné nachlazení trvá 7-10 dní
  • léčba je symptomatická
  • klidový režim, čaje, vitamíny, zvlhčovat prostředí, pokud není teplota, je možný pobyt na čerstvém vzduchu
  • při teplotě nad 38 °C: podat léky na teplotu podle váhy dítěte (sirupy, čípky nebo tablety s účinnou látkou paracetamol je možno podat max. co 6 hod., stejně tak s účinnou látkou ibuprofen, tyto dvě látky je možné střídat co 3 hodiny), dále je možno chladit dítě fyzikálně (vlažný zábal, vlažná sprcha apod.)
  • na rýmu: mořská voda do nosu, nosní kapky pro děti, smrkat, odsávat
  • na kašel: kapky nebo sirupy proti kašli dle charakteru kašle, na zklidnění kašle je možné přidat i antihistaminika
  • na bolest v krku: kloktat, cucavé pastilky, priessnitzův zábal na krk